Safety & Security

Compliance

adam.wiercigroch@interia.pl

505 040 077

Bezpieczeństwo prawne w obszarze BHP

28 kwietnia 2021

 

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, który przypada w dniu dzisiejszym to dobra okazja do napisania czegoś ciekawego na temat bezpieczeństwa w pracy. Bezpieczeństwa pracowników, podwykonawców, klientów, gości. Jednak tym razem napiszę coś o bezpieczeństwie pracodawcy, a ściślej rzecz ujmując, o bezpieczeństwie prawnym pracodawcy, oczywiście w obszarze BHP.

Bezpieczeństwo prawne nie oznacza „zero wypadków”. Niemniej jego brak zwykle kreuje poważne kłopoty dla pracodawcy. Bezpieczeństwo prawne jest więc swojego rodzaju bezpiecznikiem, dzięki któremu w sytuacji zaistnienia poważnego w skutkach wypadku przy pracy, pracodawca będzie miał szansę na skuteczną ochronę prawną.

Innymi słowy, bezpieczeństwo prawne pracodawcy to stan faktyczny, w którym osoba zarządzająca przedsiębiorstwem ma uzasadnione i słuszne przekonanie, że funkcjonuje w bezpiecznym środowisku, w którym spełnione są wszystkie wymogi prawne.

Bezpieczeństwo prawne oznacza nie tylko spełnienie wszystkich formalnych wymogów prawnych ale także, a może nawet przede wszystkim, oznacza prawidłową realizację tych wymogów w praktyce. Można bowiem mieć świetnie przygotowaną dokumentację, procedury, wytyczne czy instrukcje opisujące bezpieczne i zgodne z przepisami zachowania się pracowników, które jednak nic nie będą warte, jeśli ich treść nie będzie respektowana przez pracowników i ich przełożonych w codziennej pracy. W takiej sytuacji to tylko pozory bezpieczeństwa i w sytuacji kryzysowej okaże się wyłącznie „papierowym” – a co za tym idzie - nieskutecznym zabezpieczeniem.

Wymiernym efektem spełnienia wymogów prawnych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy jest poczucie bezpieczeństwa, które pozwoli pracodawcy w pełni koncentrować się na działalności gospodarczej. Taki komfort pracy umożliwi właściwe i efektywne prowadzenie każdego biznesu. Czy osiągnięcie takiego stanu jest możliwe bez sprawnie funkcjonującej Służby BHP? Absolutnie nie. Dlatego świadomy pracodawca wspiera komórkę BHP w jej działaniach i pamięta o niej nie tylko w dniu jej święta.

 

 

 

 

 

Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu

Kontakt

Aktualności

Moja pasja - Canicross

Praktyczny Poradnik Prawny

+48 505 040 077​​​​​​​

adam.wiercigroch@interia.pl

Polityka prywatności

O mnie

Safety & Security

Compliance

Kontakt

Przydatne linki

2020 © Safety & Security Compliance