Safety & Security

Compliance

adam.wiercigroch@interia.pl

505 040 077

Praktyczny Poradnik Prawny dla Służby BHP

19 września 2023

Słowo wstępne

W dzisiejszym nowoczesnym środowisku pracy, rola i zadania służby bhp są bardzo zróżnicowane, i w dużej mierze zależą także od branży, jaką reprezentuje pracodawca. W związku z tym specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy musi mieć nie tylko dogłębną znajomość specyfiki zakładu pracy, w którym świadczy usługi, ale także musi się wykazać szeroką wiedzą interdyscyplinarną obejmującą obszary związane z między innymi z prawem pracy, ochroną przeciwpożarową, ochroną środowiska czy choćby z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dzisiaj od specjalisty bhp pracodawca oczekuje, że:

  1. będzie bardzo dobrym szkoleniowcem, potrafiącym przygotować program szkolenia i poprowadzić ciekawe i atrakcyjne wykłady;
  2. będzie przeprowadzał szczegółowe dochodzenia powypadkowe czyli ustalał wszystkie okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, oraz przedstawiał skuteczne wnioski profilaktyczne;
  3. będzie dokładnym i skrupulatnym audytorem wewnętrznym systemów bezpieczeństwa, promotorem dobrych praktyk, doradcą technicznym w zakresie bezpieczeństwa maszyn i urządzeń;
  4. będzie fachowym doradcą prawnym w zakresie praktycznego stosowania przepisów prawnych;
  5. będzie ekspertem w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  6. będzie posiadał wiedzę w zakresie ochrony środowiska;
  7. będzie posiadał praktyczną wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dydaktyczne umiejętności przekazania tej wiedzy pracownikom;
  8. jeśli w danej firmie istnieje rozbudowana struktura służby bhp to jej szef, również pracownik służby bhp, będzie prawdziwym liderem zespołu, trenerem, mentorem i menadżerem potrafiącym doskonale zarządzać ludźmi, często także w rozproszonej strukturze organizacyjnej.

Podsumowując: pracownik służby bhp na miarę XXI wieku powinien być jednocześnie wykładowcą, audytorem, analitykiem, prawnikiem, strażakiem, ratownikiem medycznym, menadżerem, specem od ochrony środowiska, a także posiadać umiejętności komunikacyjne.

Jak temu sprostać?

„Praktyczny poradnik prawny dla pracowników służby bhp” - jak sama nazwa wskazuje - nie będzie poradnikiem, jak to wszystko osiągnąć. W swojej ponad 20-letniej praktyce w służbach bhp, z racji swojego fachowego wykształcenia, bardzo często i skutecznie wykorzystywałem wiedzę prawniczą. Znajomość przepisów, ale nade wszystko, praktyczna umiejętność prawidłowego interpretowania norm prawnych pozwoliło mi w wielu trudnych sytuacjach wyjść obronną ręką. Dlatego w poradniku skupię się wyłącznie na aspektach prawnych naszej pracy, i chociaż w tej jednej dyscyplinie - z pośród wielu, jakie musi opanować pracownik służby bhp - postaram się poszerzyć Waszą wiedzę i przygotować Was do skutecznego i efektywnego stosowania norm prawnych w obszarze BHP.

„Praktyczny poradnik prawny dla pracowników służby bhp” jest więc dedykowany zarówno dla tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy służby bhp czy są w trakcie zdobywania kwalifikacji inspektorów ds. BHP, jak i także dla wszystkich pozostałych pracowników służby bhp, którzy chcieliby uzupełnić swoja wiedzę w zakresie zagadnień prawnych, z którymi stykają się na co dzień.

Zakres tematyczny mojego poradnika będzie obejmował nasze podstawowe zadania i obowiązki, w tym między innymi organizację i prowadzenie szkoleń, prowadzenie postępowań powypadkowych oraz przygotowanie stosownej w tym zakresie dokumentacji, wykonywanie przeglądów wewnętrznych, udziału w procesie oceny ryzyka zawodowego, wspieraniu pracodawcy podczas kontrole PIP, i w wielu innych obszarach, w których służba BHP realizuje swoje codzienne zadania.

Pierwszy odcinek „Praktyczny poradnik prawny dla pracowników służby bhp” już wkrótce. Serdecznie zapraszam.

 

Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu

Kontakt

Aktualności

Moja pasja - Canicross

Praktyczny Poradnik Prawny

+48 505 040 077​​​​​​​

adam.wiercigroch@interia.pl

Polityka prywatności

O mnie

Safety & Security

Compliance

Kontakt

Przydatne linki

2020 © Safety & Security Compliance