Safety & Security

Compliance

adam.wiercigroch@interia.pl

505 040 077

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

24 kwietnia 2023

Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika

W tym roku hasłem Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia 2023 r.), wybranym przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), jest: Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika.

W związku z tym, chciałbym przypomnieć, że w Polsce prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy gwarantuje nam Konstytucja RP (art. 66). Oznacza to, że prawo do bezpiecznej pracy ma każda osoba, nie tylko pracownik ale także inne osoby nie będące pracownikami, np. studenci.

Sposób realizacji tego prawa, a także zakres obowiązków pracodawcy w tym zakresie określa ustawa. Co to oznacza w praktyce? Czy w takim razie każda osoba w ochronie swoich praw może powoływać się na przepisy art. 66 Konstytucji? Wiele przepisów ustawy zasadniczej można stosować bezpośrednio, ale w tym przypadku mamy do czynienia z samoograniczeniem się określonym w przepisach art. 81, w których przepisy art. 66 dotyczących prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy można dochodzić wyłącznie w granicach przepisów ustawy czyli z przepisami kodeksu pracy. 

 

 

Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu

Kontakt

Aktualności

Moja pasja - Canicross

Praktyczny Poradnik Prawny

+48 505 040 077​​​​​​​

adam.wiercigroch@interia.pl

Polityka prywatności

O mnie

Safety & Security

Compliance

Kontakt

Przydatne linki

2020 © Safety & Security Compliance