Safety & Security

Compliance

adam.wiercigroch@interia.pl

505 040 077

Kradzież mienia w placówce handlowej - wykroczenie czy przestępstwo?

28 sierpnia 2022

Aktualnie rząd pracuje nad zmianą przepisów kodeksu karnego, które zmierzają do podniesienia progu przestępstwa kradzieży z 500 zł na kwotę 800 zł. Wywołało to zrozumiałe oburzenie wśród właścicieli sklepów i innych placówek handlowych. Nie mniej w mojej ocenie nie sama kwota jest źródłem problemu, ale konstrukcja podziału kradzieży mienia na wykroczenie i na przestępstwo. W prawie cywilnym (prawo rzeczowe) własność jest traktowana, jako "świętość". Dlaczego więc zabór czyjejś własności jest traktowana w prawie karnym jako możliwe wykroczenie, a nie jako obligatoryjne przestępstwo?

Stawiam tezę, że każda kradzież powinna być klasyfikowana jako przestępstwo,  bez względu ma wartość kradzionego  mienia. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku przestępstwa kradzieży z włamaniem. Bez względu na to, czy do zaboru np. roweru doszło po uprzednim wyłamaniu drzwi komórki lokatorskiej, czy też zaboru dokonano po wyprowadzeniu roweru z tej komórki, którą właściciel wcześniej zapomniał zamknąć, to w obu przypadkach mamy do czynienia z kradzieżą cudzej własności. Społeczna szkodliwość czynu właściwie taka sama. Nie mniej, w aktualnym porządku prawnym w pierwszym przypadku zachowanie sprawcy będzie kwalifikowane jako przestępstwo (kradzież z włamaniem), a w drugim przypadku sprawca będzie odpowiadał jedynie za wykroczenie, jeśli tylko rower będzie miał wartość poniżej 800 zł.

Podniesienie górnej granicy z 500 zł na 800 zł to tak, jakby podnieść limit dopuszczalnej prędkości dla piratów drogowych na autostradzie z 140 km/h do ponad 200 km/h. Zachęca do jeszcze szybszej jazdy, prawda? To samo będzie z kradzieżami. Można kraść więcej? Więc będziemy kraść więcej!

A co to oznacza dla pracowników placówek handlowych? Więcej kradzieży to większe zagrożenie dla pracowników sklepów spożywczych, drogerii, sieci handlowych, stacji benzynowych i w wielu innych miejscach handlu detalicznego, gdzie zwykle dochodzi do kradzieży mienia. Co może zrobić służba bhp? Warto dokonać przeglądu istniejących procedur związanych z prawidłowym zachowaniem się pracownika w przypadku wykrycia sprawcy kradzieży i upewnić się, że zasady postępowania w takich sytuacjach są jasne i przejrzyste dla wszystkich pracowników branży handlowej. Uważam również, że ten prawdopodobny wzrost liczby kradzieży sklepowych powinien zostać uwzględniony w aktualizacji oceny ryzyka zawodowego każdego pracownika placówki handlowej. 

 

Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu

Kontakt

Aktualności

Moja pasja - Canicross

Praktyczny Poradnik Prawny

+48 505 040 077​​​​​​​

adam.wiercigroch@interia.pl

Polityka prywatności

O mnie

Safety & Security

Compliance

Kontakt

Przydatne linki

2020 © Safety & Security Compliance