Safety & Security

Compliance

adam.wiercigroch@interia.pl

505 040 077

Laptop to też komputer. 

19 listopada 2023

Nowelizacja przepisów bhp dotyczących stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe.

Z dniem 17 listopada 2023 weszły w życie przepisy rozporządzenia MPiPS z dnia 18 października 2023 zmieniające rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Skutki tych zmian można podsumować w kilku podpunktach:

1.  W przypadku stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz;

2.  Jeżeli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokumenty, posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika. Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.

3. Obok zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych przepisy umożliwiają także refundację zakupu szkieł kontaktowych.

Mam wrażenie, że tą nowelizacją zostały usankcjonowane dobre praktyki, które w zasadzie w wielu firmach są już stosowane, ponieważ monitory, klawiatury i myszka na tzw. "przejściowych" stanowiskach biurowych, to już od dawna standard, choć do tej pory to nie był wymóg prawny. Również wyposażenie dodatkowe jak podnóżki czy uchwyt na dokumenty były możliwe już przed nowelizacją przepisów.

Dużym plusem nowelizacji jest rozstrzygnięcie kwestii refundacji zakupu przez pracownika także soczewek, jeśli nie używa okularów korekcyjnych.

Pracodawcy mają 6 miesięcy na dostosowanie się do powyższych zmian.

 

 

Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu

Kontakt

Aktualności

Moja pasja - Canicross

Praktyczny Poradnik Prawny

+48 505 040 077​​​​​​​

adam.wiercigroch@interia.pl

Polityka prywatności

O mnie

Safety & Security

Compliance

Kontakt

Przydatne linki

2020 © Safety & Security Compliance