Safety & Security
Compliance
adam.wiercigroch@interia.pl
505 040 077
Zgadzam się, że dla większości firm koronawirus nie jest zagrożeniem zawodowym. Nie mniej jednak, żeby to stwierdzić - w mojej opinii - każdy pracodawca powinien przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego.
W chwili pojawienia się epidemii Covid-19 w Polsce w marcu 2020 rekomendowałem aktualizację dokumentacji oceny ryzyka zawodowego uwzględniające to nowe zagrożenie. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że tak naprawdę, jest to zwykła formalność, ponieważ wszyscy pracodawcy taką ocenę ryzyka już przeprowadzili (choć nie udokumentowali tego procesu). Wprowadzenie wymogu przestrzegania reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego, wprowadzenie wymogu dezynfekcji, wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej (jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice), instruktaże stanowiskowe, czy wszelkiego rodzaju zabezpieczenia techniczne jak np. osłony na stanowiskach kasowych w sklepach, stanowiskach obsługi klientów w bankach czy urzędach państwowych, były praktycznym wprowadzeniem w życie działań profilaktycznych, które wynikały właśnie z wcześniejszej analizy i oceny ryzyka zawodowego. W wyniku tych wszystkich działań - co jest w procesie oceny ryzyka najistotniejsze - pozostałe ryzyko resztkowe u większości z tych firm znalazło się na najniższym możliwym poziomie ryzyka. Co więcej, okazało się, że nie jest ono większe, niż w każdym innym miejscu publicznym. co oznaczało, że jest to zagrożenie powszechne, a nie wynikające wyłącznie ze specyfiki zakładu pracy. Nie mniej nikt nie zaprzeczy, że poziom narażenia na zakażenie się koronawirusem w różnych zakładach pracy będzie inny. Poza podmiotami opieki zdrowotnej wydaje się, że również grupą szczególnego ryzyka będą pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych, a szczególnie pracownicy kas. Stąd z praktycznego punktu widzenia w przypadku pracowników handlu ryzyko zakażenia będzie, jak sądzę, również ryzykiem zawodowym związanym ze środowiskiem pracy.
Wydaje się, że do podobnego wniosku doszedł także ustawodawca, który w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki wprost nakazał przeprowadzenie takiej oceny. Zmiana rozporządzenia w sprawie czynników biologicznych "wymusiła" de facto na każdym pracodawcy obowiązek udokumentowania przeprowadzenia aktualizacji oceny ryzyka zawodowego związanego z Covid-19 w określonym i nieprzekraczalnym terminie (który minął pod koniec stycznia 2021 roku). Nie do końca więc podzielam tezę części mojego środowiska, że obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego związanego z Covid-19 spoczywa wyłącznie na jednostkach ochrony zdrowia. Gdyby tak rzeczywiście było, to wielu pracodawców nie uzupełniałoby gorączkowo kart oceny ryzyka związanego z Covid-19 przed upływem wskazanego w rozporządzeniu terminu. Takie podejście firm w zasadzie nie powinno dziwić, jeśli się weźmie pod uwagę stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy z początku pandemii o obowiązku aktualizacji oceny ryzyka zawodowego. Od siebie dodam, że i moje wcześniejsze doświadczenia związane z kontrolami pracowników Sanepidu, którzy żądali uzupełnienia oceny ryzyka o chorobę gruźlicy, (którego źródłem miał być właśnie klient sklepu) również skłaniało do tego, aby lepiej dmuchać na zimne i nie ryzykować kar pieniężnych za brak takiej aktualizacji. Poza wszystkim jednak, aktualizacja oceny ryzyka zawodowego będzie w każdej sytuacji dodatkowym zabezpieczeniem pracodawcy. W przypadku zachorowania pracownika, a w szczególności przy ewentualnych ciężkich powikłaniach z tym związanych, ryzyko potencjalnych roszczeń poszkodowanego pracownika czy jego rodziny wobec pracodawcy, wcale nie wydają się takie nierealne. Dlatego bezpieczniej dla firmy jest sytuacja, w której pracodawca będzie miał możliwość udokumentowania, że obowiązek prawny pracodawcy, jakim jest bieżąca aktualizacja oceny ryzyka zawodowego, został przez niego spełniony.
Safety & Security
Compliance
Kontakt
Przydatne linki
2020 © Safety & Security Compliance