Safety & Security

Compliance

adam.wiercigroch@interia.pl

505 040 077

Wypadki przy pracy. 

29 kwietnia 2023

Czy polityka "zero wypadków" ma sens?

Wiele firm definiuje swoją politykę bezpieczeństwa jako zespół różnych działań zmierzających do osiągniecia jednego idealnego celu: zero wypadków. Dzień bez wypadku? Tydzień? Miesiąc? A może całe lata bez wypadków? Wielu z Was może zadać pytanie: czy to jest w ogóle realne i możliwe do osiągnięcia? W porządku. Ale to tak jakbyście zapytali czy człowiek może być całe życie szczęśliwy. Teoretycznie jest to możliwe, prawda? A w praktyce? No właśnie. Bycie szczęśliwym przez całe życie to trudne, ba nawet może niemożliwe do spełnienia marzenie każdego człowieka. Ale czy to oznacza, że mamy się poddać i nie strać się wpłynąć na nasze życie tak, aby było ono właśnie szczęśliwe? Skoro w teorii jest to możliwe to dlaczego teorię nie spróbować zamienić na praktykę? Świadome dążenie do stanu idealnego jest już zwycięstwem! 

Podobnie jest w wypadkami. Marzeniem każdego pracodawcy jest stan, w którym żaden pracownik, podwykonawca czy klient nie ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. Piękne marzenie. Ale czy to jest realne i czy naprawdę możliwe do osiągnięcia?

Tak! To jest możliwe! Tak! To jest realne! Wiem, że jestem życiowym optymistą ale od siebie dodam, że także realistą. Zapewniam, że jedno nie przeczy drugiemu. Pracowałem i pracuję w spółkach o rozbudowanej strukturze organizacyjnej i zawsze jest tak, że w jednych oddziałach terenowych są wypadki przy pracy, a w drugich już nie. Zadawałem sobie więc proste pytanie. Jak to było możliwe? Przecież zagrożenia wszędzie są identyczne, a procedury, zasady czy wytyczne bezpieczeństwa są jednakowe dla wszystkich oddziałów spółki. Więc? Odpowiedź jest banalnie prosta. Ludzie. To ich zachowanie, reakcje na niestandardowe sytuacje, poziom świadomości istniejących zagrożeń, a przede wszystkim codzienne podejście kadry kierowniczej do spraw bezpieczeństwa zwykle determinuje, w którym oddziale dojdzie do wypadku przy pracy. To co możemy z tą wiedzą zrobić?  

Przykład: jeśli np. 20% oddziałów terenowych generuje w roku 70% wszystkich wypadków przy pracy w kraju to już mamy informację, że nasza najbliższa aktywność musi byś skierowana właśnie na te oddziały. Przeglądy stanu BHP? Jasne. Ale czy to wystarczy? Nie. Trzeba przekonać kadrę kierowniczą i samych pracowników, że w ich oddziale też jest możliwe osiągnięcie stanu: zero wypadków. Na szkoleniach czy spotkaniach z kadrą kierowniczą zawsze staram się tłumaczyć, że skoro "zero wypadków" jest możliwe w jednych oddziałach to dlaczego tak trudno uwierzyć, że jest to możliwe także w ich oddziale? Wiara czyni cuda? Nie, ale od wiary trzeba zacząć, a ona później pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu. Bez wiary w zwycięstwo nie będzie później naszej wygranej. Później będzie na nas czekać już tylko porażka. 

Podsumowując: czy polityka "zero wypadków" ma sens? Uśmiecham się. Znamy odpowiedź, prawda?

 

 

Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu

Kontakt

Aktualności

Moja pasja - Canicross

Praktyczny Poradnik Prawny

+48 505 040 077​​​​​​​

adam.wiercigroch@interia.pl

Polityka prywatności

O mnie

Safety & Security

Compliance

Kontakt

Przydatne linki

2020 © Safety & Security Compliance